ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start
Ważne porady przed świętami
Zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas, w którym wszyscy ludzie zajęci są robieniem świątecznych zakupów. Pośpiech jaki nam towarzyszy w tym czasie oraz przedświąteczne roztargnienie często wykorzystują złodzieje i kieszonkowcy.
Poniżej przedstawiam kilka prewencyjnych porad, które podpowiedzą nam jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

Zimowa aura z całą pewnością wpływa na pogorszenie pogody oraz warunków drogowych. Pamiętajmy aby zawsze dostosowywać prędkość naszego pojazdu do panujących na drodze warunków. Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie w okresie jesienno- zimowym policja odnotowuje najwięcej zdarzeń drogowych. Kierując samochodem zwracajmy szczególną uwagę na pieszych i cyklistów ponieważ są to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. PAMIĘTAJMY- oni również są uczestnikami ruchu drogowego, mają swoje prawa i obowiązki.

NASZE MIESZKANIE

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najskuteczniejszy policjant nie ochroni  w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie zadbamy o naszą własność.  PAMIĘTAJMY, aby zawsze współdziałać z sąsiadami. Zwracajmy także uwagę na ich mieszkanie. Podczas  nieobecności sąsiada interesujmy się ludźmi stojącymi pod jego drzwiami, zwracajmy
uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
Wyjeżdżając na święta nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy zaufaną sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, nie wieszajmy ich  na szyi swej pociechy. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

KRADZIEŻE KIESZONKOWE

Rozpoczął się sezon świątecznych zakupów. Niestety wśród tłumów ludzi robiących zakupy znajdują się również kieszonkowcy, którzy wykorzystują nieuwagę klientów i każdą okazję aby się wzbogacić. Policjanci proszą o zachowanie czujności Jak ustrzec się przed kieszonkowcem? Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze! Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie! W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu! Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości! Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu! Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji! Kobiety niech unikają noszenia torebki na pasku z tyłu! Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki! Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie – NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować. W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej – wszczynam alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skuteczniezniechęcić złodzieja !

ŚRODKI PIROTECHNICZNE

Większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę, oraz bodźce mechaniczne Stwarzają przez to poważne niebezpieczeństwo, nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi. Niestety niektóre z nich produkowane są jako zabawki dla dzieci. Rokrocznie media donoszą o wypadkach związanych z nieodpowiednim bądź nieostrożnym używaniem środków pirotechnicznych. Skoro używanie materiałów pirotechnicznych jest nieuniknione, należy zatem przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na ich bezpieczne używanie. Materiałów pirotechnicznych mogą używać tylko osoby dorosłe, ściśle stosując się do załączonych instrukcji. Niewłaściwa obsługa może doprowadzić np. do wybuchu w rękach i poważnych oparzeń. Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby, a wybuch może również spowodować uszkodzenie słuchu. Używać ich można tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni.
Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieję duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do naszego mieszkania lub sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar. Z tych samych względów nie wolno kierować ich w stronę zabudowań. Wypuszczamy je zawsze na wolną przestrzeń. Nie wolno wrzucać petard i fajerwerków w miejsca gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie. Nie wolno rzucać petard i fajerwerków na samochody, stacje paliw i zbiorniki z płynami łatwopalnymi. Wszyscy musimy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi o dużej temperaturze palenia się i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Wypuszczając petardę lub inny fajerwerk trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić.


Opracowano na podstawie materiału przesłanego przez Zespół Prasowy KP POLICJI

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Skarszewy na Facebook'u

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne

Strategia Rozwoju Woj. Pomorskiego

Wirtualne Skarszewy

Parafia św. Maksymiliana

Parafia św. Michała

Chata Kociewia

Kociewiacy.pl

Powiat Starogardzki

Wrota Pomorza

Codziennik prawny