Sołectwo umiejscowione w najdalej na wschód wysuniętym obszarze gminy Skarszewy. Miejscowość Godziszewo jest ważnym węzłem komunikacyjnym, w którym zbiegają się drogi z południa na północ (ze Starogardu Gdańskiego do Gdańska) oraz ze wschodu na zachód (z Tczewa, przez Godziszewo, Skarszewy do Kościerzyny).
Osada ta została w roku 1258 nadana cystersom z Pogódek, zaś w latach 1627, 1657 i 1710 była spalona przez Szwedów.[1] Nad jeziorem Godziszewskim znajduje się kąpielisko, zaś w samej miejscowości parafia Św. Jana Nepomucena. W skład sołectwa wchodzą również Marianka i Wybudowanie. Powierzchnia sołectwa wynosi 784,3 ha, zaś liczba ludności w dniu 31 grudnia 2008 roku 656 osób. www.egodziszewo.prv.pl Miejscowość Godziszewo, na pierwszym planie droga prowadząca z Gdańska przez Trąbki Wielkie do Godziszewa i dalej do Starogardu Gdańskiego – źródło: archiwum Urzędu Miejskiego w Skarszewach (zdjęcie lotnicze).
Godziszewo jako ważny węzeł komunikacyjny w gminie Skarszewy, przez które przebiegają drogi na Gdańsk, Tczew, Starogard Gdański oraz Skarszewy i Kościerzynę – fot. Andrzej CYLWIK.
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Krystyna BABNIS i Justyna CZYSZEK „ Dawna architektura w krajobrazie kulturowym miasta i gminy Skarszewy” w praca zbiorowa pod red. Henryka PAULI’EGO, „800 lat Skarszew 1198-1998 Monografia Tom I” – Gdańsk 1997 rok., str. 213. |