ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start arrow Turystyka
Walory turystyczne

Głównym walorem turystycznym tego miasteczka jest dawny układ architektoniczny oraz specyficzna atmosfera małego miasta. Do dziś czytelne są średniowieczne założenia grodu obronnego, położonego na wzgórzu, wokół którego meandruje Wietcisa. Zachowane są też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami. Obiektami, które warto w Skarszewach zobaczyć są: zamek, oba kościoły, system obwarowań, kilkanaście kamienic, oraz cmentarze.

Miejsko-wiejska gmina Skarszewy jest jedną z najpiękniejszych na Kociewiu. Tereny okalające miasto Skarszewy są przykładem malowniczego krajobrazu morenowego. Piękno Ziemi Skarszewskiej podkreśla meandrująca rzeka Wietcisa - największy dopływ Wierzycy.

Gmina leży pośród lasów bogatych w grzyby, rzek (Wietcisa i Wierzyca) i jezior. Wymieńmy kilka: Jezioro Godziszewskie (w obrębie wsi Godziszewo, Demlin, Obozin), Jezioro Krawusińskie (Bożepole Królewskie, Kamierowskie Piece, Wolny Dwór), Jezioro Mergiel Duży (Obozin), Jezioro Borówno Wielkie (Skarszewy), Jezioro Borówno Małe (Bolesławowo), Jezioro Rokitki (Bolesławowo), Jezioro Mergiel Mały (Obozin), Jezioro Trzciniec (Bolesławowo), Jezioro Czarne (Bożepole Królewskie), Jezioro Choczno (Więckowy), Jezioro Kamierowskie (Kamierowo).

Na terenie naszej gminy można odpocząć w ciszy i spokoju korzystając z gościny hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Z myślą o mieszkańcach i turystach wykonano oświetlenie ścieżki spacerowej prowadzącej ze Skarszew do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego nad Jeziorem Borówno Wielkie. Powstała także ścieżka rowerowa Skarszewy - Wolny Dwór.

Przez gminę prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne będące częścią składową szlaków ujętych w wykazach wojewódzkich. Skarszewski Zielony Szlak Turystyczny prowadzi z Sopotu do Skarszew. Całkowita długość szlaku 82.3 km. Szlak Turystyczny Jezior Kociewskich (czerwony) rozpoczyna się w Skarszewach, a kończy w Szpęgawsku. Całkowita długość szlaku 23 km.


MAPA POMORSKIEGO SZLAKU CYSTERSKIEGO (na mapie są r
ównież obiekty z terenu gminy Skarszewy)

Skarszewy prawa miejskie uzyskały w 1320 r. W najnowszej historii miasta ważne jest kilka dat: w 1973 r. Skarszewy zostały gospodarczym wicemistrzem kraju, w 2002 r. - otrzymały tytuł Gmina Fair Play, w roku 2003 Urząd Miejski otrzymał „Certyfikat nowoczesne zarządzanie w administracji publicznej” a 19 grudnia 2003 Certyfikat Zarządzania Jakością PN - EN ISO 9001:2001.
Jesteśmy gminą atrakcyjną dla inwestorów ze względu na położenie - 13 km do Starogardu Gdańskiego - ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, 45 km - do Gdańska, 19 km od Tczewa i 35 km do Kościerzyny. Gmina stwarza dogodne warunki inwestorom prywatnym i firmom. Z myślą o nich przygotowano tereny na obrzeżach miasta, w kierunku wsi Wolny Dwór i na Osiedlu Pólko.

Głównym walorem turystycznym tego miasteczka jest dawny układ architektoniczny oraz specyficzna atmosfera małego miasta. Do dziś czytelne są średniowieczne założenia grodu obronnego, położonego na wzgórzu, wokół którego meandruje Wietcisa. Zachowane są też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami.
Obiektami, które warto w Skarszewach zobaczyć są: zamek, oba kościoły, system obwarowań, kilkanaście kamienic, oraz cmentarze.
Zapraszamy do Skarszew.


ZAMEK JOANNICKI z 1305 r. (z dawnego zamku pozostały oryginalne piwnice).

Najciekawszym a zarazem najstarszym zabytkiem jest zamek, usytuowany na morenowym cyplu. Początkowo służył braciom zakonnym. Jego ranga wzrosła, gdy w roku 1305 ze Skarszew uczyniono stolicę joannickiego boliwatu. Po przejęciu miasta przez Krzyżaków w zamku najprawdopodobniej zamieszkiwali przedstawiciele wójta zakonnego. W roku 1466 stał się własnością polskiego króla i siedzibą starosty skarszewskiego. Najstarszym dokumentem opisującym zamek jest inwentarz starostwa skarszewskiego z roku 1628.
Obecnie zamek jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Stała wystawa poświęcona Józefowi Wybickiemu. Wystawy okresowe prezentujące twórców ludowych Kociewia (ceramika, malarstwo, rzeźba).

 



Przedwojenny Ratusz Miejski

RYNEK I MIESZCZAŃSKIE KAMIENICE

Od wieków w każdym mieście najważniejszym miejscem jest rynek. Zazwyczaj podczas lokacji nowych miast właśnie w nawiązaniu do osi rynku projektowano nowe ulice. Tu także lokalizowano najważniejsze dla mieszkańców obiekty, jak siedzibę władz miejskich i miejską studnię. Podobnie w Skarszewach przez wieki rynek był centralnym placem, na którym odbywały się targi, zabawy, protesty i egzekucje. Wokół rynku stawiano także kamienice najbogatszych mieszkańców miasta i otwierano najlepsze sklepy.
Spośród mieszczańskich kamienic na szczególną uwagę zasługuje "DOM WOJEWODÓW" (pl. Hallera 9), stanowiący, według tradycji, własność Józefa Wybickiego lub jego wuja Michała Lniskiego, będącego podwojewodzim. Wewnątrz okazałej budowli zachowały się piwnice z klepkowymi sklepieniami. Także przy południowej pierzei rynku znajduje się "DOM POD GUTENBERGIEM" (pl. Hallera 13), w którego barokowej elewacji umieszczono medalion przedstawiający ojca drukarstwa. Przez lata mieściła się tu drukarnia i redakcja "Dziennika Skarszewskiego". Dziś głównym budynkiem z zachodniej pierzei rynku jest wybudowany na początku wieku RATUSZ MIEJSKI.


 

KOŚCIÓŁ FARNY p.w. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

W roku 1341 w związku z rozwojem miasta postanowiono wybudować w tym miejscu świątynię i urządzić cmentarz. Joannici, rozpoczynając budowę zamku, prawdopodobnie przystąpili także do budowy murowanego kościoła. Obie budowle zostały nawet połączone podziemnym przejściem, odkrytym podczas prac ziemnych w roku 1938.
Bogate wyposażenie kościoła, na które składa się osiem ołtarzy, ambona, chrzcielnica oraz kilka ciekawych obrazów, pochodzi głównie z połowy XVIII wieku, gdy wyposażono odremontowaną po pożarze skarszewską świątynię. Charakterystyczna wieża z niedużą kopułą wyróżnia skarszewską farę spośród innych gotyckich świątyń Pomorza Gdańskiego.

OBWAROWANIA MIEJSKIE
Obwarowania opasywały Skarszewy najprawdopodobniej już w czasach joannickich. Wykonane były one z kamieni, drewna i ziemi. Dopiero Krzyżacy wykonali istniejące do dziś mury ceglane z 4 basztami oraz 2 bramami. Miasto zostało otoczone murami pod koniec XIV wieku. Mury miejskie szczęśliwie przetrwały obie wojny światowe, jednakże czas ich nie oszczędzał. W połowie lat 60-tych za wniosek mieszkańców i konserwatora zabytków przeprowadzono odpowiednie prace, mające na celu uratowanie istniejących jeszcze fragmentów. Brakujące miejsca uzupełniono
nowymi cegłami i wyrównano koronę muru. Dziś mury obronne Skarszew należą do najlepiej zachowanych na Pomorzu Gdańskim i pięknie wpisują sie w panoramę miasta. Dla wielu podróżnych ich widok jest także zaproszeniem do zwiedzenia miasta.


 

KOŚCIÓŁ POLUTERAŃSKI

Przez wieki oprócz katolików największą grupę mieszkańców miasta stanowili protestanci. Idąc wzdłuż dawnych murów miejskich dochodzimy do drugiego ze skarszewskich kościołów,
noszącego obecnie wezwanie Św. Maksymiliana. Do roku 1945 świątynia ta stanowiła własność tutejszej gminy ewangelickiej i była drugim z kolei kościołem protestanckim w tym miejscu.

 

 

 

DREWNIANY KOŚCIÓŁ W SZCZODROWIE Z XV-XVI W
REZERWAT PRZYRODY „Brzęczek”

(ochrona lasów bukowych) niedaleko wsi Pogódki. W okolicy rezerwatu znajduje się piękna wiata z miejscem ogniskowym,
na organizację imprez rekreacyjnych w terenie.

Zabytki to nie jedyne walory dla odwiedzających nas turystów. Poza tym warto zobaczyć.

  • Zespół dworsko-parkowy w Bolesławowie.

  • Ekologiczna Ścieżka Edukacji Rolniczej na terenie Zespołu Szkól Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Ścieżkę stworzono dla uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych poznaniem swego środowiska bytowania i ekologią.

  • Elektrownia wodna w Czarnocińskich Piecach - w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Wierzycy. Walorem tego miejsca jest piękne rozlewisko Wierzycy będące naturalnym siedliskiem ptactwa wodnego, ryb i innych zwierząt np. danieli. Kilometr przed rozlewiskiem, w kierunku przeciwnym do biegu rzeki, znajduje się piękny przełom Wierzycy, w którym rzeka płynie jarem o
    stromych 40 - metrowych stokach. W rejonie elektrowni nad Wierzycą organizowana jest pierwsza
    na terenie górnego biegu rzeki stanica wodna (GOSiR Skarszewy). Istnieje tu możliwość biwakowania podczas spływów kajakowych. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest występowanie na
    tym terenie znacznych ilości danieli.

  • Ośrodek Turystyczno - Wypoczynkowy na jeziorem Borówno Wielkie (17.5 ha powierzchni i 22 m
    głębokości, woda I klasy), uznawany przez wielu turystów za „Letnią stolicą Kociewia”. „Perełka Pomorza 2005” w konkursie Dziennika Bałtyckiego. Jezioro otoczone jest borem mieszanym stwarzającym klimat enklawy przyrodniczej o wspaniałym mikroklimacie. W sąsiedztwie jeziora kilka innych, znajdujących się na trasie Czerwonego Szlaku Turystycznego „Jezior Kociewskich”.

  • Rejon Jeziora Godziszewskiego – największego w gminie (169 ha, maks. głębokość 17 m). Nad jeziorem są dwa kąpieliska: od strony Demlina oraz we wsi Godziszewo (kąpielisko strzeżone w weekendy).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »