ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start
Każdy z nas może wpłynąć na jakość środowiska

 Każdy z nas może wpłynąć na jakość środowiska 

Ochrona środowiska jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Człowiek w wyniku swojej działalności dokonał już wielu zniszczeń  w zasobach przyrody i robi to nadal.

Stan wiedzy o ochronie środowiska w naszym społeczeństwie stale wzrasta , ale istotną sprawą jest, by wiedza ta przekładała się na nasze codzienne życie  Mało kto z nas wie,  czego produkuje się na świecie najwięcej? Otóż najwięcej wytwarzamy odpadów ! I to odpadów takich, które nie rozkładają się naturalnie, lecz pozostają w nienaruszonym stanie przez setki lat.
          Jak wynika z badań GUS-u w Polsce w 2006 roku wytworzono 123 mln ton odpadów. Z tego 95 mln ton poddano odzyskowi, 24 mln ton unieszkodliwiono a 19 mln ton składowano. Aż 1746 mln ton odpadów znajduje  się na składowiskach. Wśród wytwarzanych odpadów na pierwszym miejscu znajdują się odpady opakowaniowe głównie woreczki i torby foliowe. Każdego roku w Polsce zużywa się około 7 miliardów  sztuk foliowych toreb jednorazowych. Rocznie ludzkość zużywa ich około 1 biliona.  A trzeba wiedzieć, że produkowana w ciągu jednej sekundy torba foliowa rozkłada się od 100 do 400 lat.
         W jaki więc sposób unikać i ograniczać produkcję odpadów? Jak podają roczniki statystyczne każdy z nas wytwarza średnio około 1 tony odpadów w roku.  Gdyby przyjrzeć się zawartości naszych pojemników na odpady, to stwierdzimy, iż praktycznie cała ich zawartość została przyniesiona w jakiejś postaci ze sklepu.
I tu właśnie zaczyna się rola każdego z nas - od zmiany naszych przyzwyczajeń zależy ilość naszych odpadów. Może warto zatem w  codziennym życiu zwrócić uwagę na to by:
  • Nie kupować produktów w plastykowych opakowaniach, jeśli można je kupić w opakowaniach tekturowych lub szklanych.
  • Idąc na zakupy korzystać z torby wielokrotnego użytku
  • Unikać jednorazowych maszynek do golenia, zapalniczek - przedmioty te mają swoje wielorazowe, trwałe i tańsze w użyciu odpowiedniki.
  • Nie pakować każdego artykułu spożywczego do osobnej torebki,
  • Unikać korzystania z naczyń jednorazowych.
  • Nie kupować jednorazowych butelek, puszek czy kartonów.
  • Wielokrotnie używać reklamówek plastikowych i toreb, jeśli jest to możliwe.
  • Kupować napoje w butelkach, które można zwrócić do sklepu.
  • Przy robieniu notatek i xero pamiętać o dwustronnym wykorzystaniu papieru
  • Stosować butelki wielokrotnego użytku na domowe środki czyszczące, kosmetyki, szampony.
  • Zamiast jednorazowych baterii kupować takie, które nadają się do ładowania tzw. akumulatorki wraz z ładowarką
Ale to nie koniec, możemy jeszcze mieć wpływ na zapobieganie zanieczyszczeniom gleby, powietrza  czy na minimalizowanie  zużycia mediów takich jak woda, energia cieplna. Możemy również ograniczyć zużycie  zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa, wycinanie lasów. Pewnie nie jeden  z nas zada sobie pytanie,  a co ja mogę zrobić ? Odpowiedź jest prosta, wystarczy tylko :
  • Segregować odpady
  • Kupować materiały papiernicze produkowane z makulatury
  • Dbać o silniki w naszych samochodach, eliminować wszystkie wycieki paliwa, oleju i płynów eksploatacyjnych.
  • Dokonywać wymiany oleju w przystosowanych do tego miejscach.
  • Nie wylewać zużytych olejów , rozpuszczalników i innych substancji niebezpiecznych do gleby czy wód (jezioro, rzeka)
  • Nie tworzyć tzw. dzikich wysypisk.
  • Używać energooszczędnych żarówek
  • Kupować nowy sprzęt AGD, RTV zwracając uwagę na podany w danych technicznych pobór energii
  • Wyłączać urządzenia, z których aktualnie nie korzystamy
  • Gasić niepotrzebne źródła światła
  • Uszczelniać cieknące krany i spłuczki.
  • Nie spalać w naszych piecach odpadów z tworzyw sztucznych oraz odpadów zawierających szkodliwe dla środowiska substancje.
         Między innymi to od nas zależy również,  ile wytworzonych odpadów będzie poddanych recyklingowi to znaczy ponownie wykorzystanych. Pierwszym bowiem ogniwem recyklingu jest segregacja odpadów w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.
A korzyści wynikające z ponownego wykorzystania odpadów są bardzo wymierne.
Jak wynika z przeprowadzonych badań wytwarzanie szkła z tłuczki szklanej pochłania o 30% mniej energii w hucie niż wytapianie z surowca pierwotnego. Zmniejsza to emisje CO2 i nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Mniejsze hałdy na wysypiskach (szkło się nie rozkłada w naturze). Korzyści wynikające z ponownego wykorzystania papieru to przede wszystkim zdrowsze lasy, które są mniej eksploatowane i mogą  zachwycać nas swoim pięknem ale również zmniejszenie o 70% zużycia energii przy produkcji papieru z makulatury.  Korzyści jakie daje nam ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych to bardziej czyste środowisko bowiem w trakcie naturalnego rozkładu powstają szkodliwe substancje. Ponadto rozkład ten trwa bardzo długo, więc śmieci zalegają na wysypiskach. Ostatnim plusem jest zmniejszenie  wydobycia ropy naftowej. To z ropy przecież uzyskuje się większość tworzyw. Korzyści z recyklingu metali to jak, w przypadku szkła, mniejsze zużycie energii przy wytopie. Oszczędność surowców wpływa także na ich ceny. Im więcej metali na rynku tym tańsze produkty metalowe. Widzimy więc, że przestrzegając kilku prostych zasad nawet w skali naszego gospodarstwa domowego możemy w istotny sposób wpływać na nasze środowisko naturalne.
                       M. N.
KAZ Skarszewy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Skarszewy na Facebook'u

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne

Strategia Rozwoju Woj. Pomorskiego

Wirtualne Skarszewy

Parafia św. Maksymiliana

Parafia św. Michała

Chata Kociewia

Kociewiacy.pl

Powiat Starogardzki

Wrota Pomorza

Codziennik prawny