dot. postępowania numer 03/GEC/2024 - odwołanie
Skarszewy, 14.11.2024 r.
Wszyscy Wykonawcy
dot. postępowania numer : 03/GEC/2024, „Przebudowa i rozbudowa grupowego węzła
cieplnego na kotłownię gazową o mocy do 1 MW wraz z budową komina —
w Skarszewach przy ul. Kopernika, działki nr 192/33 i 192/31 obręb 6 Skarszewy“
Decyzja 1/2024
Na podstawie §55 ust. 12 Regulaminu udzielania zamówień w Gminnej Energetyce Cieplnej Sp. z o.o. w Skarszewach informuję, że odwołanie z dn. 07.11.2024 r. złożone przez ELEKTROTERMEX Sp z o.o., ul. Bohaterów Westerplatte 5, 07-410 Ostrołęka, zostaje oddalone.
Uzasadnienie
Zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu udzielania zamówień w Gminnej Energetyce Cieplnej Sp. z o.o. w Skarszewach Zamawiający jest zobowiązany opisać zamówienie w sposób jednoznaczny i wyczerpujący. W nazwie postępowania oraz nazwie dokumentacji projektowej wskazano jednoznacznie, że przedmiotem inwestycji jest „Przebudowa i rozbudowa grupowego węzła cieplnego na kotłownię gazową o mocy do 1 MW wraz z budową komina — w Skarszewach przy ul. Kopernika, działki nr 192/33 i 192/31 obręb 6 Skarszewy“. Określenie „do 1 MW“ jest zwrotem jednoznacznym i zrozumiałym i oznacza, że kotłownia (kocioł) ma mieć moc do 1 MW.
Zamawiający jest w trakcie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji o tożsamej nazwie, w związku z czym zastosowanie urządzenia o mocy innej niż do 1 MW spowodowałoby konieczność zmiany w prowadzonej procedurze, co doprowadziłoby do przesunięcia terminu realizacji przedmiotowego zadania. Tym samym priorytetowa inwestycja dla Zamawiającego mogłaby nie dojść do realizacji a bezpieczeństwo energetyczne części mieszkańców Skarszew byłoby zagrożone.
W związku z czym uznać należy bezsprzecznie, że projektowana kotłownia (kocioł) ma mieć moc do 1 MW.
Wyjaśniając: w „Projekcie technicznym“ w zestawieniu materiałów wskazano następujące parametry kotła: stalowy kocioł, grzewczy z palnikiem i kompletem zabezpieczeń o mocy kW 960 - są to parametry preferowane przez Zmawiającego. Niemniej jednak zgodnie z nazwą przedsięwzięcia moc kotłowni ma wynosić do 1 MW. Jednocześnie w odpowiedziach z dnia 11.10.2024 r. Zamawiający potwierdził, że minimalna dopuszczalna przez niego moc kotła wynosi 940 kW.
W związku z czym Wykonawca mógł zastosować kocioł w zakresie 940 kW do 1 MW. Wymagania Zamawiającego w zakresie mocy kotłowni (kotła) podyktowane są:
1. zapotrzebowaniem obecnym i planowanym,
2. przepisami regulującymi obowiązek dokonywania zgłoszeń dla kotłowni powyżej 1 MW.
Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów" "(...)§ 5. Standardy emisyjne określa się dla źródeł spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW, zwanych dalej „źródłami", innych niż: 1) źródła, w których produkty spalania są wykorzystywane bezpośrednio do ogrzewania, suszenia lub każdej innej obróbki przedmiotów lub materiałów;"
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, zgłoszenia nie wymagają instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
Ustawodawca nie przewidział rozdzielenia mocy nominalnej źródła ciepła od mocy wykorzystywanej - stąd zgodnie z założeniami projektowymi kocioł ma mieć moc nominalna niższą niż 1 MW
Ponadto zgodnie z zapisami SWZ (punkt 7) Wykonawca w przypadku wątpliwości mógł zwrócić się do Zamawiającego z prośbą o wyjaśnienie treści SWZ, czego nie uczynił.
W związku z powyższym Zamawiający oddala odwołanie, i podtrzymuje stanowisko o odrzuceniu oferty ELEKTROTERMEX Sp z o.o. na podstawie §47 pkt. 1 Regulaminu udzielania zamówień w Gminnej Energetyce Cieplnej Sp. z o.o. w Skarszewach i wyborze oferty M-3 Budownictwo Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej.
Zgodnie §55 ust. 12 Regulaminu udzielania zamówień w Gminnej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Skarszewach niniejsza decyzja jest ostateczna.
Adam Bartkowiak
Do pobrania