Historia
Historia Ciepłownictwa w Skarszewach
W roku 1990 oddana została do eksploatacji Kotłownia Miejska na os. Sikorskiego w Skarszewach. Jest to nowoczesna kotłownia opalana miałem węglowym wyposażona w kotły z rusztem mechanicznym oraz system odpylania zapewniający maksymalne oczyszczenie spalin. Eksploatacją kotłowni zajmował się Zakład Energetyki Cieplnej Starogard Gdański.
Od roku 1992 rozpoczął się proces przekazywania majątku zakładów komunalnych do Gmin (wodociągi, kanalizacja, ciepłownictwo, usługi oczyszczania miasta). Zaopatrzenie mieszkańców w energię cieplną stało się zadaniem własnym gmin.
Do roku 1994 ciepłownictwem w Skarszewach zajmuje się Zakład Energetyki Cieplnej w Starogardzie Gdańskim należący do OPEC Gdańsk; ZEC Starogard – obwód Skarszewy eksploatował w Skarszewach 3 kotłownie lokalne opalane węglem oraz koksem [Kopernika, Kościuszki, Urząd Miasta i Gminy] oraz 1 kotłownię na os. Sikorskiego, opalaną miałem węglowym. Mistrzem obwodu Skarszewy zostaje Adam Bartkowiak.
Od roku 1994 po przekazaniu majątku kotłowni w ręce Zarządu Gminy Skarszewy podjęto decyzję o podpisaniu umowy na zleconą eksploatację kotłowni w Skarszewach z Zakładem Energetyki Cieplnej „Orion” Ryszard Sadowski. Kierownikiem Zakładu w Skarszewach zostaje Adam Bartkowiak.
W roku 1998 wykonana zostaje przebudowa 2 kotłowni lokalnych przy ul. Kościuszki opalanej węglem oraz w budynku Urzędu Gminy Skarszewy opalanej koksem na nowoczesne, w pełni zautomatyzowane, kotłownie opalane olejem opałowym lekkim. Inwestycja wykonana na zlecenie Urzędu Miejskiego w Skarszewach pozwoliła na zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń oraz ich stężenia w Skarszewach. W tym samym roku wybudowano sieć ciepłowniczą łączącą Kotłownię na osiedlu Sikorskiego z osiedlem Kopernika w Skarszewach. Dodatkowo na osiedlu Kopernika wykonano podłączenie do Grupowego Węzła Cieplnego budynków: Banku Spółdzielczego, budynku Gimnazjum oraz budynku mieszkalnego Tczewska 2. Sieć ciepłownicza o długości ok. 1300 metrów została wykonana w nowoczesnej technologii rur preizolowanych, zapewniającej maksymalne zmniejszenie strat podczas przesyłu energii cieplnej. Jako ciekawostkę należy podkreślić metodę przejścia sieci cieplnej przez rzekę Wietcisę. Zastosowano tutaj technologię przecisku rur ciepłowniczych pod dnem rzeki. Nowo wybudowana sieć ciepłownicza pozwoliła na wyeliminowanie 4 kotłowni opalanych węglem [Bank Spółdzielczy, Gimnazjum, Kopernika i Tczewska 2]. Wymiernym efektem było zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń oraz ich stężenia w Skarszewach.
W roku 1999 rozwiązano umowę o zleconą eksploatację kotłowni w Skarszewach z ZEC „ORION” Ryszard Sadowisk i powołano komunalną Spółkę. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pod nazwą: Gminna Energetyka Cieplna spółka z o.o w Skarszewach powstała na mocy Uchwały Rady Miasta Skarszewy nr V/74/99 z dnia 28.04.1999, a następne zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Gdańsku XII Wydział Gospodarczy Rejestrowy i wpisana do Rejestru Handlowego pod nr H/B13305.
W roku 2003 Zarząd Spółki działając zgodnie z Ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym dokonał zgłoszenia przedsiębiorstwa do Sądu Rejonowego w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego i w dniu 30.10.2003 r Spółka wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS:0000176308.
Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą w dniu 1 lipca 1999r. Podstawowym celem gospodarczym Spółki jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb ludności Miasta i Gminy Skarszewy w zakresie produkcji i przesyłania energii cieplnej przeznaczonej na cele ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Prezesem Zarządu Spółki został Adam Bartkowiak.
Gminna Energetyka Cieplna działa zgodnie z ustawą Kodeksu Spółek Handlowych i została zarejestrowana pod numerem KRS 0000176308.