Certyfikat akredytacyjny
Skarszewy, dn. 22.09.2022 r.
Z przyjemnością informuję, że w wyniku przeprowadzonej 13 lipca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach wizyty akredytacyjnej uzyskaliśmy po raz drugi certyfikat akredytacyjny. Mamy powody do zadowolenia zważywszy, że na około 22 tys. przychodni w Polce, aktualnie tylko 193 placówki wdrożyły standardy akredytacyjne i uzyskały to cenne wyróżnienie.
Czym jest akredytacja dla przychodni?
Program Akredytacji Podstawowej Opieki Zdrowotnej został po raz pierwszy w Polsce opracowany w 2002 roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, znowelizowany i wprowadzony 7 kwietnia 2011 roku.
Narzędziem oceny akredytacyjnej są standardy opracowane przez trzy współdziałające organizacje: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Wymogi akredytacyjne w formie standardów dotyczą kluczowych obszarów udzielania świadczeń w POZ m.in.: bezpieczeństwa, wszechstronności opieki, zapewnienia ciągłości świadczeń pomiędzy różnymi podmiotami sprawującymi opiekę nad pacjentem, promocji i edukacji zdrowotnej oraz jakości dokumentacji medycznej.
Zestaw standardów zawiera 123 punktowane wymagania, zgrupowane w 8 działach obejmujących funkcjonowanie jednostki i odpowiadających kluczowym obszarom udzielania świadczeń w zakresie medycyny rodzinnej. Standardy promują sprawną organizację, respektowanie oczekiwań i opinii. Świadczeniodawcom stwarzają możliwość sprawdzenia jak pracują, a także na dokonywanie pomiaru i prowadzenie analizy własnej działalności medycznej. Nasze działania profilaktyczne to między innymi aktualnie realizowane szczepienia przeciwko grypie dla populacji 60+.
Realizacja standardów wymaga zaangażowania całej kadry medycznej, która jest regularnie szkolona.
Zdaję sobie sprawę, że mimo realizowanych standardów i starań całego zespołu pracowników, znajdą się sceptycy naszej działalności. Jednak z analiz wynika, że coraz częściej pacjenci z sąsiednich gmin ze względu na lepszą dostępność do lekarzy wybierają właśnie naszą placówkę. Mamy też dużą i łatwą dostępność do diagnostyki laboratoryjnej. Rocznie realizujemy około 60 tyś. porad, w tym około 500 domowych wizyt lekarskich, co przy tak małej populacji jest bardzo wysokim wskaźnikiem i nie uszło uwadze wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości oceniających naszą pracę.
Bardzo dziękuję naszym Pacjentom za zaufanie, pomoc w zbieraniu opinii, dzięki którym możemy poprawiać swoje działania.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie w realizację standardów akredytacyjnych całemu personelowi Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach.
Joanna Piankowska
Dyrektor